Češi jsou za vstupné na památky ochotni zaplatit do dvoustovky. V žebříčku popularity pak vede zámek v Hluboké nad Vltavou

100 až 199 korun. Taková je výše vstupného, kterou je většina Čechů ochotná zaplatit za lístek na hrad, zámek nebo jinou památku v tuzemsku. O zvycích Čechů při navštěvování památek poskytla data z průzkumu agentura NMS Market Research.

„Při návštěvě českých památek dáváme přednost letním měsícům (78 %). Druhé nejsilnější období je jaro, kdy některou z českých pamětihodností navštíví 54 % dotazovaných. Na podzim, před uzavřením většiny památek před zimní sezonou, je navštěvuje polovina všech respondentů (50 %),“ uvedl k výsledkům průzkumu Kamil Kunc, Client Service Manager agentury NMS Market Research. V zimě pak chodí za historií jen 9 % z nás a pouze 8 % Čechů nenavštěvuje památky vůbec.

Důležitým aspektem kdy, kam a jak často vyrazit, je samozřejmě vstupné. Do stokoruny by za vstup na zámek či hrad zaplatilo celkem 39 % lidí, do dvoustovky pak bezmála polovina z nás (45 %). Víc jak dvě stě korun je pak ochotno zaplatit jen nepatrně Čechů. U rozhleden a památníků je 43 % lidí připraveno za lístek dát do padesáti koruny,  46 % z nás pak do stovky.

Výlet na hrad či zámek láká častěji muže   

Češi přitom své památky navštěvují poměrně často, jednou za čtvrt roku za některou z nich vyjede čtvrtina respondentů (25 %), stejné číslo se objevuje i u jedné návštěvy za půl rok. Nejvíce z nás (30 %) navštíví jednu památku za celou sezonu. Podle dostupných dat za tuzemskými pamětihodnostmi jezdí častěji muži, více než jednu památku za rok navštíví 67 % mužů, žen jen 56 %.

Z vybraných možností se mezi nejnavštěvovanější památky v létě zařadily ty pražské, následované zámkem v Lednici a hradem Karlštejn. Dále letos u turistů uspěl zámek v Hluboké nad Vltavou, českokrumlovský zámek, město Tábor, hrad Loket, Kost, Bouzov, město České Budějovice, Kutná Hora a hrad Pernštějn.

A kterou z vybraných pamětihodností považují Češi za tu vůbec nejkrásnější? V žebříčku vede zámek v Hluboké nad Vltavou (11 %), v těsném závěsu za ním hrad Karlštejn (10 %), Praha a její památky zabírají společně s lednickým zámkem pomyslné třetí místo (8 %). Dále pak respondenti oceňují krásy Českého Krumlova, hradu Bouzov, Kost a Pernštejn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *